Rugia

Jest największą niemiecką wysp. W wielu nadmorskich miejscowościach można znaleźć stylowe budynki architektury szlacheckiej z XIX/XX wieku. A od ponad 200 lat znana jest z piaszczystych plaż i klifów kredowych. I to właśnie te majestatyczne klify są jednym z głównych powodów, dlaczego warto odwiedzić tę wyspę.

Obraz
Obraz „Skały kredowe na Rugii” – Caspar David Friedrich

Historia Rugii jest ciekawa, gdyż sięga nawet polskich korzeni. Prawdopodobnie około VII wieku wyspę zasiedliły słowiańskie plemiona Ranów. Przez kolejne stulecia Rugia była potęgą morską na morzu Bałtyckim. Nawet Dania, która to odnosiła sukcesy z Wielką Brytanią jak i Skandynawią, nie potrafiła dorównać plamienu Ranów aż do XII wieku.
W roku 1130 Ronowie uznali zwierzchnictwo księcia Bolesława Krzywoustego bez walki. Danie kilkadziesiąt lat później, po 8-letniej krucjacie, podbiła Rugię i schrystianizowała ją, paląc przy tym ostatnią słowiańską świątynie Światowida. Przez prawie 200 lat wyspę była lennem Danii.
Przez kolejne setki lat Rugia zmieniała władzę. Po czym w XIX wieku trafiła pod panowanie germańskie. Jednak po dziś dzień Słowianie pozostawili po sobie wiele nazw miast czy rzek.

Rugia na starych pocztówkach:
Park Narodowy Jasmund:


Stralsund:


Sassnitz:

Stralsund

Na wyspę prowadzi tylko jedna droga lądowa i wiedzie przez Stralsund. Miasto potocznie nazywane jest bramą Rugii. Jednak droga powstała dopiero w 1936 r., kiedy to zbudowano pierwszy most łączący Rugię z lądem, zastępujący promy.

Będąc Stralsund warto odwiedzić Stare Miasto, które to zostało wpisane na listę światowego dziedzictwa UNESCO.
Przez centrum ciągną się wąskie uliczki prowadzące do odrestaurowanych domów kupieckich i gotyckich kościołów.

W południowo wschodniej części Starego Miasta znajduje się XIV-wieczny Heiligistkirche (Kościół Ducha Świętego) i klasztor, jest to zabytkowy kompleks budynków.
Całe Stare Miasto jest otoczone bardzo dobrze zachowanymi średniowiecznymi murami miejskimi.
Bardziej na zachód znajduje się ogromy i interesujący Kościół Mariacki. Do pierwszej połowy XVII wieku był największym budynkiem świata.


W sercu miasta znajduje się rynek a na nim charakterystyczny XIV-wieczny ratusz, za którym stoi Kościół św. Mikołaja.Park Narodowy Jasmund

W północno-wschodniej części wyspy leży Park Narodowy Jasmund. Park jest znany poprzez kredowe wybrzeże klifowe o powierzchni ponad 2200 hektarów. Najwyższa skała kredowa mierzy 118 metrów wysokości i nazywa się Königsstuhl, czyli królewski tron.
Niestety skały kredowe obsuwają się z każdym sztormem. Jednak dzięki temu procesowi odsłaniają się często skamieniałości morskiej fauny.

Stare pocztówki zaprezentowane wyżej pochodzą z tego forum.