Podziemne miasto – Bateria Vineta

Świnoujście jest powszechnie znanym miejscem wakacyjnego wypoczynku. Gotowym, co lato przyjąć tysiące plażujących i imprezujących turystów. Ale czy ktoś wie, że w jego granicach znajduje się Podziemne miasto?


Historia tego kompleksu sięga jeszcze lat trzydziestych XX wieku, kiedy to na obrzeżach Świnoujścia Nazistowskie Niemcy stworzyły nowoczesną placówkę obronną marynarki wojennej III Rzeszy – baterię Vineta. Prace wybudowania tej placówki rozpoczęły się tuż przed II wojną światową, w 1936 roku.Bateria Vineta był kompleksem składających się ze schronów koszarowo-bojowych oraz potężnych opancerzonych dział. Cała placówka była ściśle tajna i kompletnie zakamuflowana. W czasie działań wojennych działa baterii mogły nieść pociski nawet na 20 km, teraz jednak obiekt jest porośnięty gęstym lasem.Bateria ostatecznie nie brała udziału w wielu walkach, jedynie w marcu 1945 wspomogła ogniem przy obronie przesmyku w Dziwnowie. Świnoujście natomiast zostało prawie całkowicie zrównane z ziemią poprzez alianckie naloty. Szacuje się śmierć mogło ponieść ponad 23 tysiące miejscowej ludności.Obiekty został zdobyty niedługo przed zakończeniem wojny. 5 maja 1945 roku placówka jak i miasto Świnoujście zostało przejęte przez Armię Czerwoną. Ważniejsze wyposażenie i sprzęt wojskowy zostało do końca tego roku wywiezione na wschód, a następnie oddano obiekt militarny pod dowództwo polskiej armii.
Po II wojnie światowej, Świnoujście stało się najbardziej wysuniętym na zachód polskim portem. W dalszym ciągu w mieście stacjonowały wojska Armii Czerwonej aż do 1957.Kompleks na nowo ożył koło 1955 roku w momencie rozbudowy Marynarki Wojennej. Zaczęły powstawać fortyfikacje, stanowiska artylerii przeciwlotniczej, dział moździerzowych i działka CKM. Do 1965 roku Bateria Vineta przeszła kompletną modernizację. Pod ziemią powstały kilometry tuneli łączący wszystkie schrony, a kompleks miał służyć, jako Zapasowe Stanowiskiem Dowodzenia.
W czasie “Zimnej Wojny” była to silnie strzeżona i tajna placówka dowodzenia aż do końca XX wieku, kiedy to odbyły się ostatnie ćwiczenia wojskowe.


Po więcej informacji odsyłam na stronę PODZIEMNEGO MIASTA

Bonus:

Fort Gerharda

Stawa Młyny oraz zachód słońca nad ŚwinoujściemZaciekawił Cię ten artykuł? Sprawdź jeszcze MRU – MIĘDZYRZECKI REJON UMOCNIONY